Tech-Protect QI15W-A33 Magnetic Wireless Charger w. Stand - MagSafe Compatible
QUESTIONS? Just ask
Tel: (441) 704-335-578
Live Chat
CUSTOMERS WHO BOUGHT THIS ITEM ALSO BOUGHT
QUESTIONS? Just ask
Tel: (441) 704-335-578
Live Chat
  • PRODUCT DESCRIPTION
  • Reviews
  • Video
product description
Tech-Protect QI15W-A33 Magnetic Wireless Charger with Stand - MagSafe Compatible, USB-A Input, 15W
To use the induction charger to its full potential, we recommend connecting it to a mains charger with an output power of 20W (V*A) or more. The MagSafe magnetic function only works directly with the phone or with a case with a built-in magnetic eyelet using MagSafe.
Features:
- Compatible with the MagSafe system
- Support for PD and QC protocols
- Matte finish
- Stand function
- Protection system ensuring safety against overheating and overvoltage
- Input current: 5V/2A, 9V/2A
- Output power: 15W/10W/7.5W/5W